Skip to content

Faculty and Staff

Link to alpha-order of teacher’s weekly calendars, planners, and agendas. Start here if you’ve missed class, then speak with you teacher.

 

 

2021-2022 Henrico High School Faculty Listing by Department

 

Administration Karin Castillo-Rose, Principal

K. Green, Admin Intern, Last Names A-B

T. Kroll, Assistant Principal, Last Names C-E

P. Nogueras, Associate Principal, Last Names F-K

A. Walker, Assistant Principal, Last Names L-Q

E. Phelps, Assistant Principal, Last Names R-Z

CFA Clevenger

Dandridge

Dowdy

Dye

Jones

Dr. Poxon

Ritter

Scurlock 

Sluss       

Counseling Bates, Last names F-K

Bland, Dean of Students

Boomer, Registrar    

Bryson, School Psychologist

Eaglin, Admin Assistant

Eddings, Last Names R-Z

Gardner, Last Names L-Q,  IB Last Names P-S

Kremsreiter, Last Names A-Bo,  CFA Last Names A-O

Mays, Last Names Br-E,  CFA Last Names P-Z   

Terry, Director, IB Last Names A-O  

Williams, Social Work        

CTE Business & Marketing

Das

Gordon

Loughridge

Stickley

Watson

 

Family & Consumer Science

Baker

Brice

Fox

Tyler

 

Technology

Handsome

 

Navy JROTC

Commander Brotherton

Master Chief Walker

English Andrews

Coffey

Craddock

Dominy

Eppes

Frost

Hess

Hollowell

Ingraham

Knapp

Ransone

Reed

Sherrill

Thomas

Young

Exceptional Education Crews

Eppes 

Gilkey

Harris           

Hayden       

Hollington

Jackson

Jones                

Joyner           

Kenney         

Monds            

Park

Persaud

Rajagopalan

Reed

Smith

Health and Physical Education Atkins

Glasco

Kozacek

Mitchell

Williams

History Arthur

Broda

Brown

Chipman

Crews

Harris

Hayden

Leonardelli

Lyndaker

McCulloch

Rigler

Satchell

Seidita

Taylor

Vance

Instructional Assistant Faulkner

Hewlett

James

Latney

Lewis

Reed

Revere

Sherrod

Smith

Wyatt

Library Berical

Cragle

Thrasher

Math Acheampong

Bhatt

Champion

Clarke

Green, Kimberly

Green, Kristina

Horton

Hutt

Nelson

Palen

Schwieder

Thimsen

Gilkey

Joyner

Monds

Persaud

Performing Arts Cousins

Day

Engel

Science Barbosa

Dorman

Giacofei

Gooden

Harris

Harrison-Lane

Hood

Jones

Kelly

Klenke

Langlois

Lewis

Nguyen

Quagliano

Shafer

Smith

Security Briggs

Fox

Sandy  – SRO 

Zaremba- SRO

Staff Balch – ExEd Instructional Coach

Biddle. – IB Coordinator

Bookbinder – Math Instruction Coach

Brooks – TST

Burke – Edguinity

Ernest – Attendance 

Gooden – Testing Coordinator

Gray – ESL

Knighton – ILC 

Maupin – Nurse

Mundie – Principal Assistant

Nedervelt – Truancy 

Nelson – Reset

Shaw – IB Admin Assistant 

Sluss – CFA Admin Assistant 

Stapleford – LPN

Stewart – Front Office 

Townsend – Finance

Welch – Athletic Director

Technology Greene
Visual Arts Dowdy

King 

Mattax              

Scurlock

Ms. V 

World Language Aboulhosn

Gray

Kuzemchak

Major

Marshall

Reilly

Sharnoff